Mechatronické prvky v strojoch pre chemickú ochranu pri plošnej aplikácii

Pri plošnej cielenej aplikácii pesticídov za účelom zníženia ich objemu resp. variabilnej efektívnej aplikácii je možnosť zmapovania zaburinených miest pomocou dronu, satelitov (dnes je možnosť zabezpečenia tejto služby aj externými firmami). Na základe týchto aplikačných máp ktoré sa nahrávajú do terminálu sa vykonáva celoplošná variabilná aplikácia, kde sú spínané potrebné trysky nad plochou, ktorú skutočne pokrýva burina.

Ďalšia možnosť je online systém, kde postrekový rám je vybavený snímacími senzormi na základe ktorých informácií sú okamžite spínané príslušné trysky. Tento systém je postavený na farebnom kontrastnom prostredí, kde buriny sú farebne v kontraste s pôdou. V zapojenom poraste kultúrnych rastlín to ale nepostačuje a pre o vznikol spoločný projekt SmartSprayer realizovaný spoločnosťami Bosch, xarvioTM a AMAZONE umožní automatickú detekciu buriny v riadkových plodinách v reálnom čase.

Variabilná aplikácia pesticídov systém AmaSelekt SPOT. Vpravo je systém postrekovača vybavený detekciou „green in green“, teda detekciou buriny v rámci plodiny. Zdroj: Amazone net.

Dnes sa snažia mnohé firmy vyrábajúce postrekovú techniku držať koncepcie Need Farming. Je to koncepcia riadenia poľnohospodárstva na základe sledovania, merania v porastoch a na poliach a reagujú na ich variabilitu a ďalšie premenné. Na základe uvedeného sa prispôsobujeme potrebám každej rastliny individuálne. DynamicDosePlus je technické riešenie ktoré zabezpečí variabilitu dávkovania chemických látok podľa potreby rastlín resp. ich veľkosti za súčasného znižovania chemického zaťažovania plodín a pôdy, kde sa ošetruje individuálne plocha o výmere 25 cm2.

Scroll to Top